soknyuszi
soknyuszi
Menü
 
A törpenyúl club kiállításai
 
Nyulak
 
Mi kell a rágcsálóknak
 
Üdvözöllek a honlapomon
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szavazz
Öszintén!
Milyen a honlap?

Nagyon jó
Elmegy
Nem tetszik
Nekem nem jön be
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Nyulak elhelyezése

Nyulak elhelezése

  • A kertben

Megfelelő ketrec

Elsősorban egy ketrecre Van szükségünk, amelyet nem nehéz beszerezni, hiszen a legtöbb kisállat-kereskedésben kapható, vagy legalábbis megrendelhető. Lehetnek azonban különbségek a felhasznált anyagokat és a kivitelezést illetően. Mivel egy ketrec viszonylag drága, fontos, hogy ezeket a szempontokat ellenőrizzük, és igyekezzünk a lehető legjobb minőséget vásárolni, amit a pénztárcánk enged.

Ketrec házilag való készítése

KICSI

76 cm hosszú És 60 cm széles

Törpe Lógó Fülű, Holland Törpe, Lengyel és hasonló méretű fajtákhoz

KÖZEPES

100 cm hosszú és 60 cm széles

Csincsilla, holland és angol fajtákhoz

 

NAGY

127cm hosszú És 60 cm széles

Brit Óriás, Belga Óriás, Új-zélandi és hasonló méretű fajtákhoz

Ketrec készítése

Ha beszerezzük a megfelelő anyagokat, akár magunk is elkészíthetjük kedvencünk új otthonát. A ketreckészítéshez szükséges anyagokat barkácsboltokban megvásárolhatjuk. Lehet, hogy méretre is vágathatjuk a barkácsboltban, de előfordulhat, hogy ezt magunknak kell elvégezni.

Tervezés

Szükségünk lesz tehát faanyagra, biztonságos (nem mérgező) fakonzerváló szerre, dróthálóra és jó minőségű fóliára a szigeteléshez. Az összeállításhoz pedig különféle csavarok, sarokvasak, szögek, zsanérok és megfelelő szerszámok kel lenek. A lábakhoz, valamint a merevítéshez és ketrec keretéhez körülbelül 5 X 5 cm vastagságú léceket használjunk. Szükségünk lesz még rövidebb fadarabokra a belső vízszintes merevítéshez. Az elülső merevítőkhöz fogjuk majd erősíteni az ajtókat is. A ketrec padlózatát legalább 12 mm vastag, kopásálló laminált bútorlapból készítsük. Legtöbbször ez bizonyul a ketrec gyenge pontjának mivel ez kezd el legelőször rohadni. A tetőhöz is hasonló vastagságú lapot használjunk, és kissé lejtősre készítsük, Így nem áll meg rajta a víz. A belső fal azért kelt, hogy a nyuszi a kíváncsi tekintetek elől elbújva is pihenhessen napközben. Ha ide tolóajtót teszünk, könnyen kitisztít hatjuk a ketrecet oly módon, hogy a nyuszit ki zárjuk arról a térfélről, ahol éppen almot cserélünk. Az oldallapok és belső elválasztók készülhetnek 6 mm vastag lapokból.

Elkészítés

  1. Készítsük el a ketrec vázát!

  2. illesszük a vázba a padlózatot és a térelválasztót!

  3. szereljük fel a falakat a tetőt az ajtókat és a szigetelő fóliát a tetőre!




 

Végleges elhelyezés

Árnyékos és szélvédett helyen pl. fa közelében

Legyen a házhoz közel, hogy könnyebben eljuthassunk kedvencünkhöz

Ne tegyük feltűnő helyre, mert felkeltheti a tolvajok figyelmét is.

  • A lakásban

Egyes szerkezetek rendelkezhetnek rövid rámpával, hogy a nyúl saját kedve szerint ki-be járhasson kuckójából, de természetesen ezeken is vannak ajtók, hogyha kell, be is zárhassuk őket Praktikus ha nem szélesre tárható az ajtó hiszen ez csak helyet foglalná a szobában, ezért legyenek egy szerűen felhúzható és kiemelhető ajtajai a ketrecnek.

Azért arról is gondoskodjunk, hogy kedvencünk ne tudja magától felemelni az ajtót, ezért szereljünk rá kis reteszt, amivel bezárhatjuk, ha nem vagyunk otthon.

Szintén előnyös megoldás, ha csak a ketrec egy oldala van dróthálóból, hiszen a nyulak alapvetően rejtőzködő természetűek és néha szükségük van arra, hogy elbújhassanak a kíváncsi tekintetek elől. Jó, ha a nyuszi házikójának alja is van. Ez 2,5 cm magas lécekből összerakott peremmel rendelkezzen, hogy az alom ne hulljon ki a ketrecből. Ebbe helyezhetjük a nyuszi illemhelyét is amit forgáccsal vagy macskaalommal töltünk fel.

Ha a kuckó elhelyezése kerül sorra, tööbb dologra is oda kell figyelnünk: a nyuszi érezze magát biztonságban a kuckójában, és ne legyen huzatnak kitéve, tehát a folyosón való elhelyezést már el is felejthetjük. Igyekezzünk a kuckót a fal mellett, és árnyékos helyen elhelyezni! Ugyanis a nap sugarai könnyen betegséget okozhatnak kedvencünknek.

Kedvencünket olyan helységben helyezzük el, ahol nyugodtan kiengedhetjük de nincs a következő veszélyforrásoknak kitéve:

  1. a szobában csak parketta legyen mert a szőnyeget megrágná és darabjai a nyuszi torkán akadnának, ami fulladást okoz.

  2. A szobában ne legyen a nyuszi számára elérhető helyen semmilyen virág, ami mérgező vagy szúrós.

  3. Ne legyen nyitott kandalló a szobában, mert ez is nagy veszélyt jelent kedvencünk számára.

  4. Ügyeljünk arra is, hogy ne legyen olyan bútor a helységben amin a nyuszi a fogát koptatni tudja

  5. Figyeljünk arra is, hogy ne legyen semmilyen elektromos vezeték a közelben, mert a nyúl azt is nyugodtan megrághatja.

  6. Az ajtókat tartsuk zárva, nehogy megszökjön a nyuszi.

  7. A lépcsők aljára szereljünk rácsot.

  8. A heverőről leesve könnyen megsérülhet a nyuszi.


A nyulak egészsége

  • Emésztőrendszer

A nyulak emésztőrendszere nagy mértékben eltér az emberétől, hiszen az állat táplálkozási szokásainak alakult ki. Az elfogyasztott növényi táplálékot így tudják a legjobban felhasznosítani. Mivel a növények tápértéke viszonylag alacsony, a nyulaknak sokat kell enniük, hogy igényeiket kielégítsék. A nyulak azonban-csak úgy, mint más növényevők például a birkák és a szarvasmarhák - nem rendelkeznek a növényi sejtfalban található nagy mennyiségű cellulóz lebontására alkalmas enzimekkel, amely pedig az emésztés első lépése.

Náluk a vakbélben található hasznos baktériumok és egysejtűek végzik a cellulózemésztést, s a nyulak emésztése ennek következtében nagyon különlegesen alakult. Az elfogyasztott táplálék áthalad a gyomron És a vékonybélen, majd a vakbélbe jut. Ez kesztyűujjszerűen csatlakozik a vastag- és vékonybél határához.

  • Betegségek

Nem meglepő, hogy a kifinomult emésztési folyamatokat lehetővé tevő érzékeny bélrendszer igen fogékony a megbetegedésekre, Ezeket okozhatják baktériumok, például az Escherichia coli, vírusok vagy paraziták. Az emésztőrendszer megbetegedésének leggyakrabban jelentkező tünete a hasmenés, ami súlyosabb esetben - ha a bél nyálkahártyája is megsérül - véres is lehet Á hasmenés bármilyen korú állaton kialakulhat, de a fiatal nyulak valamivel érzékenyebbek rá, mint a felnőtt állatok.

Ilyenkor azonnal keressük fel az állatorvost, aki elsőként valószínűleg folyadékterápiát fog javasolni. Ez megvédi a belső szerveket a kiszáradástól, és ha valamilyen gyógyszerrel - például loperamiddal - is kiegészítik megállítja a hasmenést. Antibiotikumot csak a legsúlyosabb esetben írnak fel, hiszen ezek a hasmenéseknek csak bizonyos okát tudják megszüntetni, más esetben súlyosabbá is teheti a beteg helyzetét. A hasmenésben szenvedő nyuszi étvágyát megpróbálhatjuk a saját vízben áztatott gabonapehely-reggelinkkel rendbe hozni. Ha a nyuszi meggyógyult, akkor visszatérhet a régi étrendjéhez.

Myxomatózis

Ezt egy dél-amerikai Pox-vírus okozza, amely származási helyén csak enyhébb tünetekkel járó megbetegedést okoz az ott honos nyúlfajokban, Amikor azonban az 50-es években betelepítették a vírust Ausztráliába ős Európába is hogy a túlságosan elszaporodott nyúlállományt valahogy szabályozzák általa, hatalmas pusztítást vitt végbe. A vadon élő állatokban azóta kifejlődött egyfajta immunitás, a házinyulak Számára azonban továbbra is nagy veszélyt jelent myxomatózis.

A vadon élő és a házinyulak közötti közvetlen kapcsolat csak az egyik útja a vírus terjedésének. Hordozhatják azonban bolhák is melyek a nyulak fülén élnek, vagy akár szúnyogok is bár ez utóbbi inkább a melegebb éghajlatú országokra jellemző. A tünetek közül megemlítjük a szemek és szemhéjak megduzzadását, amely végül az állat megvakulását idézi elő.

Vírusos hemorrágiás kór (VHD)

Ezt a betegséget 1984-ben, Kínában regisztrálták először. Akkor országszerte elhullásokat okozott a nyúltenyészetekben, majd később szinte az egész világon elterjedt. A kór a májat támadja meg, és szinte azonnali elhullással jár. A ma VHD-ként ismert betegség okozója egy kalcivírus amely rendkívül fertőző és közvetlen érintéssel terjed. A myxomatózishoz hasonlóan a VHD-t is terjeszthetik bolhák és legyek.

Szőrrágás

Különösen az Angórák körében gyakori ez a veszélyes viselkedés. Nem azén, mert az állat bőre túlságosan csupasszá válna, hanem azért, mert lenyelt szőrszálakból összetömörödő gombóc a gyomorban vagy egy azt követő bélszakaszban elzáródást okozhat. Ez akár végzetes is lehet A hagyományos módszer ennek az elkerülésére 20 ml paraffinolaj szájon át történő beadása (ehhez legjobb, ha az állatpatikában veszünk egy fecskendőt), egy héten keresztül naponta kétszer. Hogy a hatást elősegítsük, adhatunk masszázst is, de csak óvatosan, a hasat pár percig simogatva minden egyes paraffinolaj-adag után.

Biztosítás

Mivel a hobbinyulak egyre elterjedtebbé válnak, találhatunk olyan biztosítótársaságot, mely lehetőségeket ajánl fel a biztosításukra. Ezek hasznosak lehetnek hosszan tartó kezelések esetén amit például egy lábtörés tehet szükségessé. A biztosítás sokszor fedezi a vizsgálat költségeit, például röntgenfelvétel elkészítését, ami sokszor elengedhetetlen annak kiderítéséhez, mi okozza a bajt.


Nyuszik gondozása

  • Tisztán tartás

Mivel a nyulak tiszta állatok, ezért könnyen meg lehet őket tanítani arra is, hogyan használják a kijelölt illemhelyet, és a ketrecben tartott nyuszik is gyakran csak az egyik sarokba járnak dolgukat végezni. Így megkönnyítik a dolgunkat: elegendő, ha naponta egyszer ezt a sarkot takarítjuk, a teljes ketrecet pedig heti gyakorisággal tisztítjuk. A legjobb megoldás, ha ilyenkor el tudjuk zárni a nyuszit ketrec másik felébe - ha ez nem megy átrakhatjuk a szállító dobozába - akár ki is engedhetjük őket - vagy végső megoldásként egy dobozba amire kis lyukakat vágunk. Az utóbbi megoldást tényleg csak akkor vegyük igénybe nagyon szükséges!!! A ketrec aljából vakarjuk ki az odaragadt almot, ez azért nagyon fontos, mert az elszennyeződött alom fertőzést okozhat. A nyúl csánkjai kisebesednek, a bőr begyullad és a szőr pedig kihullik. Mindig tegyünk bőségesen almot a ketrecbe!

Az etető tálkát és az itatót rendszeresen mossuk, ha az itató be van algásodva, akkor ezt egy üvegmosó kefével tisztítsuk ki.

A legjobb alom nem az apró forgács és a fűrészpor, hanem a hántott fakéreg, mert ez nem irritálja a nyúl szemét. Erre rakjunk ellenőrzött és jó minőségű szénát.

  • Nyulak ápolása

A nyulak szőre nem igényel sok ápolást, viszont a hosszúszőrű fajtáké sok ápolást igényel. Például ha egy angórát választunk kedvencünknek, akkor fel kell készülnünk a mindennapi fésülgetésre. Ha a bundájuk egyszer összeragad, akkor lehetetlen lesz megszabadulni a sok csomótól. Ilyenkor ki kell vágnunk a csomókat a szőrből ezzel nagyon el lehet rontani a nyúl küllemét. A kisállat-kereskedésekben lehet kapni fésűt és egyéb eszközöket a nyuszi ápolásához. Igyekezzünk a legjobb minőségű és nem a legolcsóbb kellékeket választani. Ha kedvencünket kiállításokra szeretnénk vinni akkor főleg fontos a napi ápolás.

  • Etetés, itatás

A vadon élő nyulak zöldféléket esznek, amit metszőfogaikkal rágcsál le. Ennek a tápláléknak azonban alacsony a tápértéke. Ahogy nőtt az otthon tartott hús- és hobbynyulak száma, ezzel párhuzamosan igyekeztek minél különlegesebb, magasabb tápértékű ezzel szemben természetesebb tápot létrehozni. A legfigyelemreméltóbb a nyúltáp amely tápanyagtartalma a gyors növekedést segíti és az egészséges fejlődést biztosítja.

A hobbynyulakat ma a legtöbb helyen Gabona alapú száraztáppal etetik, ami rengeteg tápláló összetevőt tartalmaz mint például a kukoricapehely, alfafa, törtzab és búza, kis mennyiségben zúzott, szárított borsó és még lágyszárúak is. Igyekezzünk mindig jó és márkás száraztápot vásárolni. A márkás nyúltápoknak általában magas tápértéke van és jó, természetes összetevőkből készül. Mindig etessük el a tápot a szavatossági idő lejárta előtt! A szárazeledelt nehéz kerámiatálban adjuk a nyuszinak. A száraztápot naponta kétszer (reggel, este) adjuk.

Az itatásról csak annyi, hogy legalább naponta kétszer cseréljük és legalább hetente tisztítsuk ki az itatót. A legmegfelelőbb itató az önitató, amit bármely kisállat-kereskedésben beszerezhetünk.


Tenyésztés

A sikeres tenyésztés

  1. Pároztatás: Vigyük a nőstényt a bak ketrecébe, miután a bak leszáll a nőstényről és morgó hangot hallat, a párzás sikeres volt.

  2. Nőstény gondozása: A vemhességet a párzás után 10-14 nappal lehet megállapítani. A vemhességi idő alatt nőstényt egy külön, ellető ládával felszerelt ketrecben helyezzük el. A nőstényt egyfolytában tápláló, vitamindús táppal etessük. (a vemhességi idő 31 nap, eltérés lehetséges)

  3. Ellés: Az ellés általában este zajlik le. Az újszülött nyulakat tilos megfogni!

  4. Felnevelés: Az első hetekben az anya saját maga gondozza kicsinyeit. Amikor már úgy látjuk, hogy az anya nem igen gondozza a kicsinyeit, mert már felnőttek, akkor kezdhetünk el foglalkozni a kicsikkel. Először csak növényeket és magvakat esetleg nem egészen száraz kenyeret. 1hónap elteltével már adhatunk száraztápot, normális száraz kenyeret is kedvencünknek. Ilyenkor már normálisan táplálkozhatnak.

Elletőláda



küldés e-mailben nyomtatóbarát változat

 
Naptár
 
Google
 
Érdekességek
 
Óra
 
Menü
 
Jó,mi?:))

 
Ne lopj!!!

 
Naptár

 
 
Számláló
Indulás: 2006-02-04
 

Svéd termék a legjobb áron! Regisztrálj vásárlónak és kapj egyszeri 2000 Ft-ot és 15% kedvezményt a katalógusból! Svéd    *****    Azariah - RAMPAPAPAM formabontó verzióban, hallgasd, likeold, mutasd meg a spanodnak is :D    *****    ClueQuest- Új, ingyenes online nyomozós játék! Fejtsd meg a rejtélyt, és találd meg a tettest!Gyere cluequest.gportal.hu    *****    Szobafestõ Budapest    *****    Svéd termékek!Csatlakozz hozzám és kapj 2000,- Ft kedvezményt-15% kedvezmény a katalógus árból!Parfümök, szépségápolás!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Új mese a Mesetárban! Ha tudni akarod, mit keres egy tündér a kútban, gyere és nézz be hozzánk!    *****    Az utóbbi idõkben komolyan foglalkoztat a retro játékok árainak robbanása. Errõl írtam egy hosszabb cikket.    *****    Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!